Newsflash

Present Constitution

List of Members of J&K State Haj Committee constituted vide SRO 251 dated:03-08-2016

 
S.No.                Name Term of the Member
1.  Ms. Mehbooba Mufti, Hon'ble Chief Minister (Chairman, J&K State Haj Committee)  3 Years w.e.f. 03.08.2016
2.

Syed Farooq Ahmad Andrabi, Hon'ble Minister of State for Haj & Auqaf, PHE, Irrigation & Flood Control, Power Development, Industries & Commerce (Vice Chairman, J&K State Haj Committee).

 3 Years w.e.f. 03.08.2016
3.

Mr. Nazir Ahmad Laway,

Hon'ble MP (Lok Sabha)

3 Years w.e.f. 01.05.2015
4. Mr. Mushtaq Ahmad Shah, Hon'ble MLA Tral
3 Years w.e.f. 03.08.2016
5. Mr. Saif-ud-Din Bhat, Hon'ble MLC Upto 02.08.2019
6. Agha Syed Muntazir Alsafvi Almosvi Upto 02.08.2019
7. Moulana Farooq Ahmad, Imam & Khateeb, Jamia Masjid Rail Head, Jammu Upto 02.08.2019
8.

Maulana Riyaz-ul-Haq Noorabadi, Khateeb Jamia Masjid Ziyarat Yaqoob Sarfi Sahab Sonwar

Upto 02.08.2019
9. Mr. Javid Hussain Beg, Hon'ble MLA Baramulla 3 Years w.e.f. 03.08.2016
10. Mr. Shah Mohd Tantray, Hon'ble MLA Poonch (Haveli) 3 Years w.e.f. 03.08.2016
11. Mr. Zaffar Manhas, Hon'ble MLC Upto 02.08.2019
12.

Mr. Mehboob Iqbal, Rtd. IAS Officer

Upto 02.08.2019
13.

Dr. Nisar Ahmad Wani, Social Worker--Founding Member of Cancer Society of Kashmir

Upto 02.08.2019
14. Syed Qamar Sajad, Executive Officer, JKSHC (Ex-Officio, Member) State Haj Committee
Upto 02.08.2019 or till posted as Executive Officer whichever is earlier.

                                                                       Copyright © Haj House 2013                                                                                                                                                                                     Designed and Developed - By STCPL

                                                                                                                                                                                    Maintained By:J&K State Hajj Committee